Zuhanás és emelkedés a világ tőzsdéin
2008. szeptember 19., péntek
A pénzvilág ezen a héten komoly megrázkódtatást élt át. Az amerikai bankok részvényeinek zuhanása láncreakciót váltott ki a világ tőzsdéin. Mára megnyugodni látszanak a piacok.
Az árfolyamok esése az Egyesült Államok negyedik legnagyobb bankháza, a Lehman Brothers összeomlásával kezdődött, ami a hosszabb ideje tartó ingatlanpiaci válság egyik megnyilvánulása volt. A banktörténet eddigi legnagyobb csődjeként emlegetett összeomlás hétfőn reggel a New York-i tőzsdén pánikot váltott ki, majd az a világ más tőzsdéire is átterjedt, az irányadó indexek mindenütt estek. A Budapesti Értéktőzsde is eséssel reagált, a legerősebb papírok, a MOL és az OTP árfolyamai is zuhantak, a BUX-index szerdán záráskor csaknem hároméves mélypontján állt.
A világ tőzsdéi közül a pánik leginkább a moszkvai tőzsdét rázta meg, a legnagyobb orosz bank, a Szberbank részvényeinek árfolyama egyetlen napon 21%-ot, a Gazpromé 17%-ot zuhant, a kereskedést felfüggesztették. Oroszországból a külföldi tőke kivonulása már a nyáron elkezdődött, a folyamatot gyorsította a kaukázusi válság. Az e heti meredek esés után a moszkvai tőzsde két napig nem nyitott ki. A ma reggeli nyitáskor az árfolyamok erősödésbe kezdtek.
Az Egyesült Államokban központi beavatkozással és a legnagyobb pénzintézetek segítségével siettek a hitelválság megállítására. A csődtől a nagyhírű Merrill Lynch-et is csak egy bank általi felvásárlása mentette meg, a világ legnagyobb biztosító társaságát (AIG) pedig a jegybank szerepét betöltő FED hatalmas összegű kölcsöne rántotta vissza a szakadék széléről. Oroszországban ugyancsak állami kölcsönnel sikerült stabilizálni a legnagyobb orosz bankok helyzetét.
A hírek hatására a ma reggeli nyitáskor előbb az ázsiai, majd az európai tőzsdék megnyugodni látszottak, a részvények árfolyamai emelkedésnek indultak, a moszkvai tőzsde árfolyamai hatalmas emelkedést produkáltak. A budapesti tőzsdén a kereskedés szintén erősödéssel kezdődött, délben az irányadó BUX-index 6%-os erősödést mutatott. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a hitelválságnak még további áldozatai lehetnek, és hatása nemcsak a bankszektor, hanem a gazdaság más területeit is negatívan befolyásolhatja.
Lásd még
- Újabb fekete nap a világ tőzsdéin. Wikihírek, 2008. október 10.
- Lendületes emelkedés a tőzsdéken. Wikihírek, 2008. október 14.
Források
- Mennybe ment az OTP. ecoline.hu, 2008. szeptember 19.
- A hitelválság terjeszkedik: íme az első orosz áldozatok. Világgazdaság, 2008. szeptember 17.
- Drámai nap a világ tőzsdéin – 3 éves mélyponton a BUX. Magyar Nemzet, 2008. szeptember 17.
- Torgi na rosszijszkom fondovom rinke tak i nye otkrilisz (orosz nyelven). granyi.ru, 2008. szeptember 17.