Wikihírek:Kerüld a töltelékszavakat!
Ez az irányelv („official policy”) nagyrészben az angol Wikihírekből származik. Amíg a magyar Wikihírek közössége nem szavaz arról, hogy ne legyen érvényes, vagy nem alakítja a saját változatát, az itt leírtak hivatalos irányelveknek számítanak. A véleményedet vagy módosító javaslataidat várjuk az oldal vitalapján vagy a Kocsmafalon. |
A töltelékszavak és -szófordulatok anélkül támasztanak alá állításokat, hogy azokat egyértelműen valakihez kapcsolnák és ezzel ellenőrizhetővé tennék. Az ellenőrizhetőség viszont alapvető kritérium, hiszen az olvasó ez alapján tudja eldönteni egy-egy közlésről, hogy az megbízható forrásból származik-e. Ha egy állítás töltelékszavak nélkül nem állja meg a helyét, akkor az nem semleges nézőpontból íródott. Forrás híján az ilyenek eltávolíthatóak az adott cikkből.
Vegyük például a következő mondatot: „Montreal a legszebb város a világon.” Ez így elfogult kijelentés; de ha töltelékszavakkal együtt mondjuk, máris barátságosabbá válik: „Sokan úgy tartják, hogy Montreal a legszebb város a világon.” Habár így már nem tényként jelenik meg az állítás, attól még nem lett jobb, hiszen ugyanúgy nem hordoz ellenőrizhető információt. Néhány kérdés, amely felmerülhet ezt olvasva:
- Kik gondolják ezt így?
- Mikor mondták ezt? Most?
- Mégis hányan vélekednek így? Hány embert is takar az a bizonyos "sokan"?
- Milyen emberek gondolják így? Honnan származnak?
- Mi miatt lehet ez a véleményük?
- Miért lenne ennek a mondatnak bármi jelentősége is?
Töltelékszavakkal nem hozható közelebb a semleges nézőpont: ahelyett, hogy a névtelenségből szólna egy mondat, sokkal célravezetőbb egy nevet kapcsolni hozzá. Máskülönben mendemonda vagy burkolt (szerkesztői) személyes vélemény benyomását keltheti a szöveg.
Példák
Az alábbiakban hozunk néhány példát a kerülendő töltelékszavas szerkezetekből:
- „Sokan mondják/vitatják/állítják, hogy...”
- „Sokakkal ellentétben...”
- „A kutatók/elemzők/szakértők/rajongók szerint...”
- „...széles körben elismert mint...”
- „Vélhetően...”
- „Néhányan úgy vélik, hogy...”
- „Egyes/Egybehangzó vélemények szerint...”
- „Közismert/Elismert tény, hogy...”
- „Többen is javasolták, hogy...”
- „Olybá tűnik, hogy...”
- „Nyilvánvalóan...”
- „Állítólag...”
- „A legtöbb szakértő úgy véli, hogy...”
- „A közvélemény nyomására...”
- „Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy...”
- „Bizonyított, hogy...”
- „Az orvosok előszeretettel...”
További problémák
Azontúl, hogy az ilyen mondatok nem férnek össze a semleges nézőponttal, más gondok is vannak velük.
- Szószátyárság. A töltelékszavak feleslegesen hosszúvá teszik a mondatokat, miközben érdemi információt nem adnak hozzájuk.
- Nyakatekertség. Itt a többszörös mellékmondatos szerkezetre gondolunk, amelyet néhány kifejezés megkíván. Minél bonyolultabb egy mondat, annál nehezebb kiolvasni belőle azt, hogy miről is szól.
- „Nyilvánvalóan...” Így legtöbbször olyan mondat kezdődik, aminek azért csak lehet kételkedni az igazságtartalmában. Inkább fogalmazzunk másképp!
- Sokan/többen/néhányan/mindenki. Kik ők? Hányan vannak? Ezeknek a hitelesség okán ki kell derülniük. Lásd még: Argumentum ad populum.
- Szóismétlések. A túl sok töltelék monotonná teszi a szöveget. Az ismétlésekkel a magyar nyelv egyébként sincs barátságban; márpedig ha töltelékszavakat használunk, akkor nagy eséllyel ebbe a hibába esünk.
A töltelékszavak kiiktatása
Erre két mód kínálkozik: a) megnevezzük a forrást, vagy b) egyszerűen elhagyjuk őket. Vegyük a következő problémás állítás valamelyik változatát:
- „A szóbeszéd úgy tartja, hogy Kalucska Pál nem tud olvasni”, vagy
- „Kritikusai kételkednek Kalucska Pál írástudásában.”
A fentiek közül egyik sem jelöli meg a pontos forrást. Az olvasó számára azonban ennek ismerete fontos lehet, hiszen ez alapján maga tudja mérlegelni, mennyire bízik meg az állításban:
„Szösztökényi Gábor Ironika című könyvével nyílt levelet intézett Kalucska Pálhoz, amelyben megkérdi: »tudsz úgy írni-olvasni, ahogy mi, felnőttek?«”
Idevág a minősítő mondatok visszatérő problémája: megfogalmazásuk automatikusan csábít a töltelékszavak használatára. Az, hogy „A Yankees minden idők legjobb baseball csapata” szinte kínálja magát arra, hogy úgy finomítsuk: „Sokak szerint a Yankees minden idők legjobb baseball csapata.” Elvégre hogyan is adhatnánk egy hiteles forrást akkor, amikor milliós rajongótáborból és szakértők százai közül kellene azt a bizonyosat megnevezni? Sok fejfájástól kímélhetjük meg magunkat, ha megkerüljük a problémát és a szövegkörnyezettel fejezzük ki a mondandót:
- „A New York Yankees 27 World Series kupagyőzelmet tudhat a magáénak – közel háromszorta annyit, mint bármelyik másik csapat.”
Kivételek
Mint minden ökölszabálynál, úgy ennél is akadnak jogos kivételek. Ilyen például, ha a tömörség vagy az egyszerű fogalmazás követeli meg a hasonló szerkezetek használatát. Néhány további ezek közül:
- A cikk témája éppen az adott vélekedés vagy hiedelem: „A középkorban a többség úgy vélte, hogy a Nap kering a Föld körül.”
- Az adott vélemény hívei túl sokan vannak vagy túl sokfélék a pontos megnevezéshez: „Sokaknak a kutya az igazi házi kedvenc, míg mások a macskákat szeretik.”
- Kisebbségi vélemény körülírása: „Habár Brahms műveit a klasszikus zene műértői rendszerint nagyra tartják, Benjamin Britten kétségbe vonta ezek értékét.”
- Ez az oldal az angol Wikihírekből lett fordítva. Mivel azonban az ottani lap eredetileg a Wikipédiából származik és a GFDL szerint lett publikálva (laptörténet), ezért ez az oldal is a GFDL licenc alapján használható fel újra.