Wikihírek:Demonstráció helyett használj érveket!

A szabad hírforrás, melyet bárki szerkeszthet!


Wikihírek irányelvek és útmutatók

Semleges nézőpont
Tartalmi útmutató
Formai útmutató

Accreditation policy
Archive conventions
Kerüld a töltelékszavakat!
Blokkolási irányelvek
Idézd forrásaidat!
Elvi érdekellentétek és
  összeférhetetlenség

Szerzői jogok
Vitarendezés
Criteria for deletion
Criteria for speedy deletion
Ne demonstrálj!
Fair use
Image use policy
Naming conventions
Saját tudósítás
Lapvédelmi irányelvek
A három visszaállítás szabálya
Username policy

Etikett

Érvekkel bizonyítsd az álláspontod!

Az irányelvek kialakításánál a megbeszélést részesítjük előnyben. Más szóval ha valaki hibát lát egy szabályban és ezért nem ért egyet annak alkalmazásával, a probléma máshol való demonstrálása helyett a megfelelő fórumokhoz (a szabály vitalapja és/vagy a Kocsmafal) érdemes fordulnia megvitatás céljából.

Többször előfordult már, hogy néhány szerkesztőben megnövekedett a wikistressz, amikor úgy érezték, hogy egy számukra fontos dolgot szerintük igazságtalanul kezeltek. A sértett szerkesztő ilyenkor felhívhatja a figyelmet az esetleges következetlenségekre, esetleg rámutathat olyan korábbi esetekre, amelyeket másképpen kezeltek. Aztán egy gyakori érvelési módszert használva felvetheti: „Mi lenne, ha mindenki így járna el?” Mindez azonban lehet, hogy nem mindig alkalmas vagy elegendő mások meggyőzésére.

Egy ilyen szituációban csábító lehet az érvünk alátámasztására valamilyen paródiát kitalálni, vagy egyfajta szociálpszichológiai kísérletet végezni. Például a magát sértve érző szerkesztő demonstratíve más esetekre is alkalmazni kezdi azt a döntést, ami ellen ő maga éppen tiltakozik. Ez a fajta viselkedés általában visszatetszést kelt, mivel számtalan elfogulatlan szerkesztő munkája is kellhet ahhoz, hogy – a másra is fordítható idejüket erre szánva – feltakarítsanak a bizonyítási kísérlet után. Ők aztán majd joggal tekinhetnek rád vandálként.

Az ilyen demonstratív szerkesztések rendszerint nem találnak jó fogadtatásra és a lehető legritkábban alkalmasak mások meggyőzésére. Kívülről tekintve egyszerűen csak a rosszindulat és a bosszúvágy fog kiérződni belőlük. A szerkesztők ugyanis nem szeretik, ha hülyének nézik őket és nem fogják úgy érezni, hogy ad absurdum példákkal szükséges számukra alátámasztani a mondanivalódat. Ha közölni szeretnél valamit, legjobb ha azt direkt módon teszed, irónia és áttételek nélkül. Ez a legjobb eszköze annak, hogy elnyerd más szerkesztők tiszteletét, egyetértését és támogatását.


A szabályok kijátszása

A szabályok lényegüktől eltérő alkalmazása a legtöbb esetben bomlasztó.

Egy egyszerű példa erre, ha valaki egy nap alatt szándékosan állít vissza egy korábbi állapotra egy egyébként rendben levő cikket, majd arra hivatkozik, hogy ezzel egy szabály sem lett megsértve. Ez a három visszaállítás szabályának szándékos félreértelmezése, amely ellentmond az általa képviselt elveknek. Az ilyen viselkedés egy idő után szankciókhoz vagy akár végleges kitiltáshoz is vezethet.


Példák

  • Ha valaki olyasmit ír, hogy a Wikihírekben demokratikusan a többség szava dönt, akkor...
    • felhívhatod a figyelmét, hogy a szerkesztők létrehozhatnak zoknibábokat és így egynél többször is szavazhatnak.
    • de ne csinálj magadnak zoknibábokat, akik mind egyetértenek veled.
  • Ha valaki egy szerinted idétlen, vagy nem hírportálra való témáról ír cikket, és a közösség a szavazáson ebben nem ért veled egyet, akkor...
    • közöld világosan az érveidet a törlési lapon, és nyugodtan hozz fel példákat, hogy effajta gondolatmenet mellett miféle cikkek válnának megengedhetővé;
    • de ne készíts cikket egy teljesen bugyuta témáról, csak azért, hogy törlésre javasolhasd.
  • Ha valaki törlésre javasol egy számodra fontos cikket és „baromságnak” nevezi és te úgy érzed, hogy sok tucat ennél nagyobb baromságról szóló, ám mégis hasznos cikk van már...
    • nyugodtan közöld ezt a törlési szavazáson, mikor az írásod megtartása mellett érvelsz, és hívd fel rá a figyelmet, hogy nem nagyobb baromság, mint sok másik, létező cikk, és hozz fel pár példát is erre;
    • de ne javasolj azonnal több tucat más cikket törlésre, remélve, hogy ezzel megmented a sajátodat.
  • Ha az általad elkezdett cikkek mindig a törlési szavazáson végzik, akkor...
    • gondold végig újra, hogy a dolgok amikről írsz valóban hírportálra, illetve a Wikihírekbe valók-e...
    • de ne kezdj idétlen cikkeket írni, csak hogy lásd, mennyi idő alatt lesznek azok is törölve.
  • Ha egy cikket törlésre jelölsz és az végül mégis megmarad, akkor...
    • gondold végig, vajon tényleg jó okod volt-e jelölni lapot;
    • de ne jelöld komolytalanul a lapot kiemelt cikknek.
  • Ha valaki egy cikkből töröl egy adatot egy általad nagyon fontosnak tartott személyről, arra hivatkozva, hogy az lényegtelen, akkor...
    • nyugodtan próbáld meggyőzni a szövegrészt eltávolító szerkesztőt a vitalapján, hogy annak a szócikkben a helye és hívd fel a figyelmet, hogy a cikk már eddig is tartalmazott hasonló információkat más személyekről;
    • de ne töröld a cikkből az összes információt az összes személyről azzal a felkiáltással, hogy az mind lényegtelen.
  • Ha meg szeretnél változtatni egy létező eljárást, útmutatót vagy irányelvet, akkor
    • nyugodtan indíts erről megbeszélést egy vitalapon, és próbálj meg konszenzust kialakítani a kérdésben;
    • de ne próbáld meg a már létező, szerinted megváltoztatandó szabályt extrém esetekben is alkalmazni és ne jelöld a létező szabályt törlésre.
  • Ha úgy gondolod, hogy egy támadást nem kéne „terrorista támadás”-nak minősíteni a szövegben, akkor...
    • érvelj a cikk vitalapján, hogy a „terrorista” jelző elfogult, és jobb lenne eltávolítani;
    • de ne tedd bele a „terrorista” jelzőt tucatnyi más cikkbe, amik teljesen más incidensekre vonatkoznak, és csak egy kisebbség gondolja róluk úgy, hogy „terrorista” támadások voltak.


Álhírek

Nyomatékosan megkérünk, hogy ne helyezz el valótlan információt a cikkekben abból a célból, hogy megnézd milyen gyorsan is találjuk meg és töröljük ezeket! Ezzel csak mindannyiunk idejét pazarolnád, beleértve a magadét is.



Ez az oldal az angol Wikihírekből lett fordítva. Mivel azonban az ottani lap eredetileg a Wikipédiából származik és a fordítás során a magyar Wikipédia megfelelő útmutatója is fel lett használva és mindkettő a GFDL szerint lett publikálva (angol laptörténet) (magyar laptörténet), ezért ez az oldal is a GFDL licenc alapján használható fel újra.